Dobrovolní hasiči nás pozvali


19.února 2010 celá naše škola navštívila na pozvání sboru dobrovolných hasičů jejich základnu u náměstí. Rozdělili jsme se pěkně po dvou třídách a hned ráno vyrazili prvňáčkové a druháci.

     To překvapení – co bude za dveřmi! Těch zvědavých otázek. Za dveřmi byly schody a teplo, při stoupání po schodech jsme si prohlédli vitrínky s vystavenými „trofejemi“ ze soutěží – a že jich bylo! – a už jsme vcházeli do besední místnosti. Tam nás očekávali a měli pro nás připraveny židle, kam nás usadili.

                                                         

Přivítal nás usměvavý Honza Kostrhoun a uvedl nás do programu, který si pro nás přichystali. Zopakovali jsme si s ním, co vlastně hasiči dělají, jaké nám pomáhají řešit problémy, že už jsou to dnes spíše záchranáři, a že práci mají nelehkou. Poté si vzal slovo pan Pavel Smutný, který ale vůbec nebyl smutný a perfektně nám předvedl některé záchranářské pomůcky. Zaujalo nás lůžko z plastu, které udrží zraněného pomocí popruhů i ve svislé a obrácené poloze, funguje i jako plovoucí a jako sáňky.

                                          

Posléze jsme měli možnost vidět spoustu fotografií z různých akcí, zásahů a soutěží a se slovním doprovodem pana Smutného jsme je sledovali se zatajeným dechem. Asi největším objevem bylo krátké video nazvané „Za jak dlouho je v plamenech pokoj“. Za neuvěřitelných 40 s!

Pár slov nám řekla také paní Ivana Sládková a Tereza Sládková.

Pak už nám tandem Havelka – Heřman předvedl prakticky oblékání lahve se vzduchem, masky a helmy a my se mohli jít podívat blíže, vše si osahat, třeba i vyzkoušet a dál jsme se ptali a povídali si.

     Taková setkání jsou určitě potřebná. Doufejme, že nás poznatky alespoň zčásti zbaví pocitu paniky při mimořádné situaci, která může kdykoliv nastat.

      Děkujeme všem, kteří nám věnovali dopoledne, aby nám věci zopakovali a nové přidali.

 

                                                        

PaedDr.Ilona Vaculíková

SWF/FLV/Flash Video Converter Tools
Poslední úprava 28.2.2010
Mgr. Vladimír Paclík